printPrint
     
 

JHS emerged as Champions in Invitational Inter School Sports Competition.

   
 

Jain Heritage School’s Basketball, Football, Table Tennis, Tennis and Swimming teams participated in the Delhi Public School (North) Invitational Inter School Sports Competition held between 3-11 August 2018. All the teams performed well in their respective games where 20 schools across the Bangalore city participated in the highly competitive and prestigious event. The following are the results of this competition:

Tennis:

Grade 9 and 10 Boys category stood winners by defeating their opponents 2-0 in the final.

The team member are:

Sl No Student Name Grade
1 Shubham Kundu 9
2 Kabir S Chhabria 9
3 Dhruv Shivakumar 9
4 Shreyas S 10

Grade 7 and 8 girls stood Runners up by narrowly losing to their opponents in the closely contested finals.
The team members are:

Sl No Student Name Grade
1 Kanishka 7
2 Yeshica Laxmi 7
3 Dishitha Naidu 7
4 Akshitha Prasad 8

Table Tennis:
In Grade 9 and 10 category, JHS senior girls’ team beat DPS East 2-0 in semi-final and beat Vidyashilp Academy 2-0 in finals and stood Winners of the tournament.


The team members are:

Sl No Student Name Grade
1 Manasi V 10
2 Aradhana 10
3 Khushi Jagadeesh 9

In Grade 5 and 6 Girls category, JHS Junior team beat DPS North 2-0 in semi-final and beat DPS East 2-1 in finals and stood Winners of the tournament.
The team members are:

Sl No Student Name Grade
1 Lakshanika P 6
2 Viya Gupta 6
3 Manoghna 6
4 Ayushi Nayak 6

Swimming:
In Grade 1 and 2 Boys and Girls category, JHS cadet team displayed wonderful and performed brilliantly. They stood as the winners of the tournament in different category.

The team consists of:

Sl No Student Name Grade Event Place
1 Shreyas Sunil Advance Fundamental Kick Board Race II
2 Dhanya Nataraj Naik 1 Kick Board Race II

In Grade 3 and 4 Boys category

Sl No Student Name Grade Event Place
1 Jaden Philip 3 4 X 25m Free Style Relay III
2 Sharan S 3 4 X 25m Free Style Relay III
3 Dhyaan Chandrashekar 3 4 X 25m Free Style Relay III
4 Rishabh Patil 4 4 X 25m Free Style Relay III

In Grade 5 and 6 Boys category

Sl No Student Name Grade Event Place
1 Advait Nadkarni 6 50m Backstroke I
2 Advait Nadkarni 6 50m Butterfly Stroke I

Advait Nadkarni performed brilliantly and stood Individual Champion of the tournament.

In Grade 7 and 8 Boys category

Sl No Student Name Grade Event Place
1 Bhavya Venugopal 8 50m Backstroke III

In Grade 9 and 10 Girls category

Sl No Student Name Grade Event Place
1 Tisha Saklecha 9 4 X 50m Free Style Relay II
2 Bhavya Venugopal 8 4 X 50m Free Style Relay II
3 Tanvi Vannur 8 4 X 50m Free Style Relay II
4 Nirmitha Shashidhar 7 4 X 50m Free Style Relay II